Ragbisté Zlína v extralize vyhráli po 30 letech

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Ragbisté Zlína vyhráli v extralize mužů naposledy v sezoně 1993/94. Předešlé vystoupení v letech 1994/95, 2009/10 a 2019 bylo vždy bez výhry. Slávie přijela do Zlína s cílem bodovat a posunout se tak na 4. místo v tabulce extraligy. Navíc přijela také s "našimi" gruzinci, kteří v únoru měli posílit Zlín, ale nakonec zamířili do Prahy k sešívaným.

RC Zlín - RC Slavia Praha 23:21 (11:14)

Začněme od konce - sehráli jsme nesmírně důležité utkání pro zlínské ragby - po 30 letech jsme dokázali v extralize vybojovat výhru! Mužstvo bylo po minulém výkonu na Spartě nabuzené a odhodlané zvítězit, a to se nám konečně podařilo.

Do utkání jsme vstoupili výborně, bylo to první utkání, kdy jsme na začátku neprohrávali. Dostali jsme se hned v úvodu do vedení trestným kopem Jacquese Dumase na 3:0 a v 11. minutě se mu podařilo projít skrz soupeřovu obranu a položit svou první pětku za Zlín a zvýšit na 8:0. Nakoplo nás to, ale díky našim chybám se Slavia dostala do naší obranné dvaadvacítky a podařilo se jim hned minutu na to protlačeným autem skórovat a snížit na 8:7.

Nebyl to souboj jen Zlína se Slavií, ale také Jižní Afriky s Gruzií. Na naší straně nastupovali čtyři Jihoafričani - Brand, Sethokgoe, Dumas, Geldmacher a na straně druhé čtyři Gruzínci , včetně těch dvou, kteří měli na jaře hrát ve Zlíně. Bohužel se rozhodli jinak a zmizeli nám právě do Slavie, což byl další aspekt v tomto utkání, který hnal kluky za výhrou – chtěli jsme jim ukázat, že udělali chybu a že jsme jako tým schopni konkurovat ostatním extraligovým týmům.

V prvním poločase se nám podařilo skórovat trestným kopem na 11:7, ale nedokázali jsme udržet vedení do konce poločasu. Soupeř se po sérii trestných kopů a nátlakovou hrou dostal do naší dvaadvacítky a po mlýnu skóroval a otočil stav na 11:14.

Na začátku druhého poločasu jsme bohužel hned v úvodu udělali chybu ve zpracování a soupeř nás za to potrestal průnikem po křídle a zvýšil na 11:21. Od této chvíle jsme ale přebrali otěže, začali jsme Slávii přehrávat rojem i útokem, usadili jsem se na dlouho na jejich polovině a dobývali jejich brankoviště. Několikrát jsme měli položení pětky na dosah, ale podařilo se to až kapitánovi Danovi „Kuldovi“ Mrlíkovi položením u rohového praporku a snížil tak v 60. minutě na 16:21. V závěrečné dvacetiminutovce jsme stále hráli na polovině soupeře, snažili jsme se otočit utkání, ale dělali jsme chyby v koncovce - chyběla přesnější a agresivnější hra v posledních 5-10 metrech hřiště. Několikrát se nám nepovedlo položit pětku. Když jsme se dostali do brankoviště, míč nám vypadl nebo jsme položili jen na soupeřova těla. Kdykoliv se ale Slavia osvobodila odkopem, dokázali jsme se hned vrátit do jejich obranné dvaadvacítky. Po sérii trestných kopů jsme jejich obranu konečně prolomili a v 76. minutě další pětkou Jacquese Dumase výsledek utkání otočili na konečných 23:21. Zbývajících pár minut do konce utkání bylo nervy drásající, ale vynikající obranou jsem Slavii už k ničemu nepustili a závěr utkání si dobře pohlídali.

Poslední utkání základní části nás čeká na Pragovce, která má zatím na kontě pouze jednu výhru jako my. Bude to velmi důležité utkání, protože máme naději se odlepit z posledního místa tabulky a jít do play-off ze 7. příčky, což by pro nás byl – takový malý zázrak.

První výhru Zlína v extralize po 30 letech odnesla Slavia | Česká rugbyová unie - ČSRU (rugbyunion.cz) K zápasu se vyjádřil trenér Zlína a stále ještě i občasný hráč Petr Juřík:  „Jihoafričan Jacques Dumas byl klíčovým hráčem utkání, z pozice útokové spojky nejen položil dvě pětky, ale především zcela řídil hru Zlína, tým výrazně „zvednul" nahoru. Viděl prostor, věděl, kdy si má míč nechat a kdy ho dát, přesně rozděloval přihrávky, skvěle kopal.  Dnes rozhodla naše větší chuť po vítězství. Za výkon ve druhé půli jsme si výhru zasloužili. Slavii jsme v této části hry přehrávali rojem i v útoku, jen se nám dlouho nedařilo skórovat. V závěru jsme to po sérii trestných kopů proti Slavii už dotlačili. Je to pro nás první výhra v extralize po 30 letech."

Body Zlína: Dumas 2x 3TK, 2x 5P, 2KPP, Mrlík 5P

Sestava RCZ: 1 Horák, 2 Hubáček, 3 Holba, 4 Škrobák, 5 Brand, 6 Mrlík, 7 Sethokgoe, 8 Geldmacher, 9 Jandouš, 10 Dumas, 11 Číž, 12 Sluštík, 13 Juřík, 14 Prokop, 15 Zuzaník

Střídali: Soukup, Smiřický, Břešťák, Gajdošík, Přibyl, Štourač, Končák, Azouzi