Aktuality

Kategorie

 • Náš klub
 • U8
 • U10
 • U12
 • U14
 • U16
 • U18
 • Muži
 • Dívky
 • Old Boys
 • Ostatní
 • U6
 • Ženy

Podzimní 7’s sezóna žen

Stejně jako ostatní klubové kategorie ani ženy na podzim nezahálely.

RC Zlín nemá samostatný ženský tým, ale v klubu je několik aktivních hráček, které hrají pod hlavičkou jiných moravských týmů. Hráčky Barbora Milinková a Gabriela Špačková jsou součástí společenství „Severní Morava“, které tvoří i hráčky RC Olomouc, RC JIMI Vyškov a TJ Sokol Mariánské hory. Další aktivní hráčka Beáta Dittrichová hraje v týmu „Moravia rugby“, který dále tvoří hráčky RC Dragon Brno a RC Brno Bystrc.

Podzim pro ženy představoval 7’s soutěž ve formě Poháru, který zahrnoval 4 turnaje – 10.9. pořadatel RC Praga Praha, 17.9. RC Dragon Brno, 1.10. RC Olomouc a 28.10. RC Mountfield Říčany.

Poháru se účastnilo celkem 7 týmů z celé ČR, které jsou na turnaji rozdělené do dvou výkonnostních skupin dle výsledků z každého turnaje (4 + 3 týmy), kdy poslední tým vždy v horní skupině sestupuje a první tým z dolní skupiny postupuje do vyšší skupiny. Výsledky všech utkání jsou uvedeny na stránkách ČSRU: https://rugbyunion.cz/souteze?tab=results&competitionId=34.

Podzimní sezóna odstartovala turnajem 10.9. na hřišti RC Praga Praha, kde zároveň proběhla oslava 20 let novodobé historie ženského rugby v ČR, když právě před 20 lety se česká 7’s reprezentace žen poprvé představila na turnaji Mistrovství Evropy.

Severní Morava

Severní Morava byla na prvním turnaji nasazená ve vyšší skupině podle rankingu z jarní části MČR. Na úvodním turnaji všechna svá utkání ženy prohrály a sestoupily do nižší skupiny. Tým se bohužel po celou sezónu potýkal s velkou marodkou a nepříliš velkým počtem aktivních hráček.

Ani následný turnaj v Brně, kterého se zúčastnilo pouze 5 týmů, a turnaj se tak hrál systémem každý s každým, nebyl pro tým příliš úspěšný a všechna svá utkání také ženy prohrály. Trenér však zhodnotil, že předvedený týmový výkon v Brně byl mnohem lepší než na Pragovce, rozhodovaly nepřesnosti v koncovkách a individuální obrana hráček, což soupeř vždy následně potrestal.

Ve třetím „domácím“ turnaji v Olomouci chtěli ženy vylepšit dojem z předchozích dvou turnajů, tým tentokrát začínal v nižší skupině. Jako hostující osmý tým se turnaje zúčastnil i maďarský tým Estergomi Vitézek. Ženy tentokrát na domácí půdě válely a všechna tři utkání ve skupině vyhrály! Poslední dosti vyrovnané utkání o postup do vyšší skupiny nakonec dopadlo v neprospěch týmu (7:19).

Sezónu ženy uzavřeli turnajem v Říčanech, kde opět začínaly v nižší skupině. Na turnaj nakonec odcestovalo pouze 6 statečných hráček. I přesto hráčky opět předváděly skvělé výkony, a dokonce se předvedly ve zlínských dresech! 3 ze 4 odehraných utkání ženy vyhrály a podaly skvělé výkony. Celkově obsadily 6. místo.

Moravia rugby

Moravia rugby byla na prvním turnaji nasazená v nižší skupině. Tým si na úvodním turnaji nevedl vůbec špatně a ženy vyhrály 2 ze 4 utkání.

Následný „domácí“ turnaj v Brně, za účasti 5 týmu a hraný v systému každý s každým, byl až na závěrečné utkání plně v režii domácího týmu. Ženy vyhrály 3 ze 4 odehraných utkání a poslední vyrovnané utkání prohrály pouze o jedinou pětku (10:17). Famózní předvedený výkon týmu zajistil postup do vyšší skupiny v dalším turnaji.

Ve třetím turnaji v Olomouci dali ostatní týmy ve vyšší skupině Moravia rugby hodně zabrat. Tým prohrál všechna utkání ve skupině, poslední utkání o udržení ve vyšší skupině hráčky však hráčky zvládly a neskutečně náročné utkání vyhrály 21:19!

Závěrečný turnaj v Říčanech opět nebyl procházka růžovou zahradou. I přes srdečný výkon hráčky Moravia rugby na své soupeře nestačily a podlehly ve všech odehraných utkáních. Celkově tým obsadil 4. místo.

Rozvojové turnaje

Novinkou v podzimní sezóně byly 2 rozvojové turnaje – 8.10. pořadatel RK Petrovice a 26.11. na stadioně Markéta. Jedná se o nový herní formát, který má podpořit rozvoj jednotlivých hráček i komunity ženského rugby v ČR. Hráčky nereprezentovaly své kluby, místo toho hrály v týmech podle výkonnostní úrovně. V neposlední řadě je účelem sblížit klubové a reprezentační akce.

Hráčky si samy vybíraly preferovanou výkonnostní úroveň, dle přihlášek pak byly rozděleny týmy a rozepsány jednotlivá utkání mezi nimi. Turnaje se mimo žen zúčastnily také hráčky kategorie U18. Turnaje se zúčastnila Barča a Bea.

Reprezentace 7‘s

Sedmičková reprezentace má před sebou velký, nikoli však nedosažitelný cíl – účast na olympiádě. Po skvělých výkonech, které ženská reprezentace předvedla v posledním roce a skvělém 3. místě na Evropských hrách, si ženská reprezentace po novém roce zahraje o účast na olympijských hrách v Paříži konaných v červenci a srpnu 2024. Šance reprezentace na úspěch rozhodně nejsou malé!

Máme velkou radost, že se zlínským hráčkám Barči a Bee daří prosazovat i v ženské sedmičkové reprezentaci.
V rámci přípravy na novou sezónu se české reprezentantky o víkendu 14. - 15.10. zúčastnily prestižního turnaje reprezentačních týmu ve španělském Elche. Mezi nominovanými hráčkami byla i Barča jako nováček v dresu reprezentace. Tým si nevedl vůbec špatně a obsadil na turnaji 3. místo. Více informací o turnaji se dočtete na stránkách ČSRU: https://rugbyunion.cz/novinky/zeny-v-elche-bronzove

Reprezentace dále absolvovala týdenní soustředění ve Francii s nejlepšími evropskými týmy (Francie, Irsko, Polsko). Na celý týden se mohla reprezentace žen přiblížit přípravě profesionálních ragbistek. Soustředení se zúčastnila také Bea. Více informací se dočtete na stránkách ČSRU: https://rugbyunion.cz/novinky/spolecna-priprava-zen-s-tymy-svetove-serie
České reprezentantky dále čekají v příštím roce tři turnaje HSBC World Rugby Sevend Challenger. Čtyři nejlepší týmy této série zároveň postoupí do Grand Final, kde si zahrají o postup do Světové sedmičkové série, budeme holkám držet pěsti!

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace