Archiv článků

Starší žáci hráli na turnaji v Záhřebu

V pátek 19.6.2009 krátce po šesté hodině ranní vyrazilavýprava starších a několika mladších žáků RC Zlín na zahraničnízájezd do Chorvatska. Trenérské trio DanielChytil, Jiří „George“ Javořík aMartin „Mates“ Matela mělo k dispozici 14starších a 3 mladší žáky. Cestovala s námi také Matesovapřítelkyně Markéta.

V Brně jsme přesedli do velkého autobusu k druhé poloviněvýpravy z Bystrce. Tu pro změnu tvořili převážně mladší žáci,doplnění několika staršími.

Rakousko - Vídeň

Prvním naším cílem byla Vienna InternationalSchool, kde proti tamním školním ragbyovým týmům sehráliutkání jak mladší, tak i starší žáci. Jak nás informoval rozhodčí ajinak člen vedení školy, mají do projektu školního ragby zapojenoasi sto dětí!

Trochu nás překvapilo, že v obou kategoriích preferují hruv plném počtu 15 hráčů na celé hřiště. Nicméně vyhověli jsmetomuto požadavku a tak si i mladší žáci vyzkoušeli hraní na velkémprostoru.

U starších žáků už to nebyl až tak velký rozdíl, přesto jsmevyužili nabídky na zapůjčení dvou vídeňských hráčů.

Vienna International School – RC Zlín / Bystrc 21:7(7:0).

Toto utkání starších žáků hrané na 2 x 20 minut mělo solidníúroveň a nasazení. Naši hráči se zpočátku nedokázali vyrovnat sesoupeřovým zdviháním hráčů v autech, které se v našísoutěži nesmí. Ale naše obrana fungovala dobře díky obětavýmskládkám celého týmu. Domnívám se, že k dobré obraně přispělprávě větší počet hráčů a zahuštěný prostor na hřišti.

První pětku jsme dostali těsně před koncem poločasu po našízbytečné špatné přihrávce na polovině Vídně, kterou vystihlsoupeřův hráč a unikl až do brankoviště 7:0.

Brzy po začátku 2.poločasu se nám podařilo vyrovnat po podobnémúniku Reného Havlíka přes půlku hřiště pod háčko. Smířa byl úspěšnýpři kopu po pětce – 7:7.

Vyrovnaná bitva pokračovala, avšak postupem času, po drobnýchzraněních a prostřídání hráčů, jsme se více bránili než útočili.Šest minut před koncem nám po křídle unikl soupeř, kterého téměřnaši hráči ještě stačili v brankovišti vytlačit za koncovoučáru, avšak s nohama ve vzduchu ještě stihl míč položit14:7.

V poslední minutě jsme pak inkasovali zbytečnou pětku poakci roje průnikem středem hřiště a nesložením našimi hráči21:7.

Opravdu to bylo pěkné utkání a doporučuji udržovat stykys tímto klubem a občas s ním sehrát přátelská utkání. Vídeňnení tak daleko.

Po utkání nám pořadatelé připravili malé občerstvení před našídalší cestou do Záhřebu.

Chorvatsko - Zahřeb

Do hlavního města Chorvatska jsme dorazili asi ve 21 hodin,ale po čekání na průvodce z místního klubu a přejezdu přescelý Záhřeb jsme se ubytovali až cca ve 22,30. Bylo však tepléletní počasí, které nám udrželo dobrou náladu.

Ráno jsme přijeli na místní hřiště, kde pořadatelé upřesniliturnajový program. V kategorii starších žáků U15 nakonecpřijelo jen pět družstev: z Chorvatska místní Mladost/ Lokomotiva Zagreb a Makarska, z Bosny a Hercegoviny ČelikZenica a Tomislavgrad a z České republiky RC Zlín /Bystrc.

Hrálo se tedy systémem každý s každým. Na hřišti se mělostřídavě odehrát vždy kolo starších žáků a kolo mladších žáků.Utkání starších žáků trvala 2 x 10´ v počtu 12 hráčů / tým.Hřiště bylo zúženo a zkráceno o pět metrů na každé straně,čili autové čáry tvořily pětimetrovky (jako v našísoutěži) a brankoviště začínalo už 5m před háčkem.

Postupně se však zhoršovalo počasí, které nakonec zhatilo časovýplán turnaje. Ochlazení a chvílemi silný déšť přiměly pořadateleodehrát v návaznosti všechna utkání mladších žáků, aby se titomohli odebrat do sucha a tepla. Starší žáci tak měli mezi zápasyvelké přestávky, které ovlivnily výkony hráčů.

Ke svému prvnímu utkání nastoupil RC Zlín asiv nejsilnějším dešti celého dne.

RC Zlín / Bystrc – Makarska  31:0 (19:0)

Na první utkání se hoši dobře nabudili a ani silnýdéšť nezastavil naši ofenzivní hru. V utkání jsmepoložili celkem pětkrát a ve třech případech přidali kop po pětce.Problémy soupeři dělali hlavně naši průbojní hráči René Havlík,Radek Holba, Honza Navrátil, které doplňovali dobrým výkonem iostatní. Body ZL: Smiřický 6(3xKPP), Havlík, Holba,Navrátil, Mrlík a Kocháň po 5(P).

RC Zlín / Bystrc – Tomislavgrad 7:14 (7:7)

K dalšímu utkání přivedl soupeře jejich snad dvoumetrovýkapitán, který rozhodně nevypadal na staršího žáka, v počtujen deseti hráčů. Rozhodčí sdělil, že my však můžeme hrátv plném počtu. Jako trenér jsem však stáhl v rámci fairplay naši sestavu také na deset hráčů. Měl jsem však tuto situacivyřešit opačně, zapůjčením našich dvou hráčů soupeři. Jejichpřerostlý žák totiž využíval volného prostoru a našim klukům se honedařilo „odskládat“. Navíc jsme k utkání nastoupili po dlouhépřestávce a kluci byli malátní jakoby sotva vstali. Připomnělo mito domácí turnaje, kdy také kluci většinou jeden zápas totálněvypustili…

Bohužel se nám tedy nepodařilo toto utkání ani zremizovat azbytečně jsme prohráli. Body ZL: Kocháň 5(P), Smiřický2(KPP).

Pak následovala další už zmiňovaná dlouhá přestávka, kdy hrálijen mladší žáci.

RC Zlín / Bystrc – Zagreb 24:5 (24:0)

V našem třetím zápase jsme nastoupili proti domácímu složenémutýmu Mladost / Lokomotiva Zagreb. Síla soupeře nebyla taková jakov předchozím utkání, a tak si naši hoši dobře zaútočili.V prvním poločase položili čtyři pětky ve dvou případechpotvrzených konverzemi. V tomto utkání si kluci pěkně nabíhalido podpory a nosič míče při skládce ještě stačil této podpořepřihrát. Takové ragby trenéři rádi vidí a přejí si, aby tak klucihráli pořád…

Ve druhé půli jsme ještě pokračovali v ofenzivě, ale už setolik nedařilo. Jednou sice Pepa Kocháň proběhl a položil míč,bohužel však ještě před brankovou čáru, takže hra nebyla přerušenaa soupeř zvedl míč… Další pětku jsme tedy už nepoložili, naopaksoupeř nám z poslední akce utkání dokázal položit u praporku.Body ZL: Elzner (Bys) 10(2xP), Kocháň a Mrlík po 5(P),Smiřický 4(2xKPP).

Čekalo nás tedy poslední utkání s dosud neporaženým týmemČelik Zenica.

RC Zlín / Bystrc – Čelik Zenica 5:5 (5:5)

V tomto utkání jsme podali asi nejlepší výkon turnaje neboalespoň projevili největší nasazení ve hře. Soupeř měl hrupostavenou na jednom vynikajícím útočníkovi a jednom urostlémrojníkovi (postavou podobnému Tomáši Lukovi z Dragonu). Našimklukům jsme proto naordinovali skoro osobní obranu těchto hráčů,což se neminulo účinkem. Rychlý útočník byl našimi borci, hlavněReném Havlíkem několikrát tvrdě složen, že se jen těžko zvedal zezemě. Trochu míň úspěšní jsme byli při pokrytí rojníka, který potrestném kopu pět metrů před naším brankovištěm prorazil našiobranu a položil „vyrovnávací“ pětku. Předtím jsme se totiž ujalivedení po pětce Reného Havlíka.

Ve druhém poločase jsme se snažili strhnout vítězství na svoustranu, čímž bychom ještě zamotali konečné pořadí. Měli jsme ipřevahu, ale poslední akci utkání – scrum před bosenskýmbrankovištěm u praporku, z kterého náš hráč propadl s míčem dopětkoviště - posoudil rozhodčí jako aut.

V turnaji jsme tedy obsadili 3.místo.

Konečné pořadí:

  1. Čelik Zenica
  2. Tomislavgrad
  3. RC Zlín / Bystrc
  4. Mladost / Lokomotiva Zagreb
  5. Makarska

Zájezdu se zúčastnili tito hráči RC Zlín:

  • Starší žáci: David Adamec, Jakub Fila, René Havlík,Radek Holba, Josef Hubáček, Jakub Chmelík, Josef Kocháň, DavidKrčmář, Michal Mrlík, Jan Navrátil ©, Miloslav Ovčář, MiroslavPěček, Jan Smiřický, Pavel Trubelík
  • Mladší žáci: Jan Juřík, Robert Lamberk, JakubVlastník.

Díky všem za reprezentaci našeho klubu.

Pro starší žáky to byla poslední sportovní soutěžníakce sezóny 2008 / 2009. Ve čtvrtek 25.6.2009 je poslední trénink aukončení sezóny s občerstvením v klubovněragby.

Děkuji tedy všem za tuto sezónu, ve které jsmeobsadili páté místo v České republice.Přeji vám pěkné prázdniny a hodně zdaru do novésezóny.

Daniel Chytil

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace