Archiv článků

Malá glosa k rozhodčím

Na stránkách Rugby.cz jsem četl jak hráči atrenéři v anglii nejsou spokojeni s novými pravidli. Osobně na nichnic špatného nevidím. Dokonce i pisatel oných stránek se připojujesvým příspěvkem o tom že i naši rozhodčí nenašli ještě cit proposuzování některých akcí (konkrétně hra nazemi). Chci se k tomuto připojit.

  • Hra na zemi

Ragby hraji už dlouho, ba i několik desítek let (25let) a pravidla o hře na zemi znám. Po utkání sBystrcí se mi chce tvrdit že peníze vynaložené na školenírozhodčích jsou ty tam a účel z nich pražádný. Aby se proti jednomutýmu pískala hra na zemi (držení míče) 8x a proti druhému jen 1x,na tom nic zvláštního není. Ale aby držení míče hvízdal do píšťalkyihned co hráč nesoucí míč upadl kontrolovaně na zem, nebyl nikýmstojícím atakován, dokonce nad ním přecházeli jeho spoluhráči, anakonec označil několikrát tento dříve nepískaný čin za přestupekproti pravidlům (přitom o tomto se nové pravidla vůbecnezmiňují) to je na mě moc.

  • Otočený mlýn

Není to první ani poslední zápas co tento problém a jehoposuzování kvituji. I na bystrckých stránkách k tomuto zápasu sechválí , jak nám přetáčeli mlýny. Nebyl v tom úmysl? A nemá se snadúmyslné točení mlýnu trestat jako hra proti pravidlům? Jestli semlýn nepohne ani o decimetr dopředu a jen se otočí kolem své osy,nemělo by být potrestáno mužstvo jenž se snaží umyslně točit mlýn(a kdo ? dle mého názoru z 99% ten co nevhazuje a brání).Zdá se mi však že jen v naší lize se toto nepíská. Když se dívámjako i ostatní ragbisté ( snad i sudí) na zápasy evropských lig,tak tam snad neuvidíte otočený mlýn. Ihned po náznaku točenípřichází domluva a pak trest točícího mužstva. My máme ale asivlastní pravidla jak mi kdysi nejmenovaný rozhodčí odpověděl. Nadotaz proč nepíská podle danných pravidel dle mezinárodní unie miodpověděl, že bychom si vůbec nezahráli a proto píská jinak. Kdyžjsem namítl, že to s takovým přístupem nikdy nenaučíme a tím budemít náš nároďák vždycky problémy odpověď zněla - neřeš to. Díky,neřeším to.

  • Trestný kop a vzdálenost 10 metrů

Dále po volném TK mě soupeř složí aniž by byl vzdálen 10m odznačky nařízenoho volného TK. Neměl by následovat logicky TK?Vysvětlí mi někdo proč následuje opět pouze volný TK? Nezabránilhře tento hráč přece úmyslně proti pravidlům, že ne?!

  • Hra po rucku

A za poslední kdy je míč uveden do hry z rucku. Jestli sehráč na pozici mlýnovky dotkne ležícího míče na zemi oběma rukama,bývalo zvykem že ho tím dává do hry a soupeř může začít okamžitěbránit. Dnes může hráč mít položené ruce na míči asi i hodinu a nicse nebude dít, protože obránci nesmí nic než čekat. A za to, že nášhráč chtěl složit hráče jenž uvedl míč do hry dostal žlutou kartu.Jak nevídané. Za to že se tomu divil a mávl v emocích nad tímtoortelem rukou dostal červenou.

Nic proti sudím, mají mít respekt a být nedotknutelní. Hráč siproti němu nesmí nic dovolit. Ale nejsou až moc nedotknutelní!!Nezneužívají pouze své pozice. Neměli by mít více citu jek tokomentují na rugby.cz. Mě osobně tímto zápasemrozhodčí Wognitch znechutil .... dalšívěta byla cenzorem zcenzurována ....

Byl bych rád kdyby si tyto poznatky z utkání přečetljiž zmíněný hlavní sudí a i další jiní co pro náš sport něcodělají.

Jan Tvrdoň

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace