Archiv článků

Evropské ragby nejlepší kvality je opět tady

Následujících šest týdnů si přijdou na svéfanoušci mezinárodního ragby.

Dnes začíná Nat West Six Nations (Poháršesti národů). V každém z následujících víkendů násčekají tři zápasy, v nichž se postupně střetnou Wales,Francie, Irsko, Anglie, Itálie a Skotsko.

Dlouhá historie

Kořeny Six Nations sahají až do roku 1883,kdy vznikl turnaj zvaný Home Nations, ve kterém soupeřily zeměz Britských ostrovů. V roce 1910 se k turnajipřidala Francie a soutěž se tak přejmenovala na Five Nations.Dnešní podoba turnaje (Six Nations) se hraje od roku 2000, kdy sedo bojů o evropský trůn přidala Itálie.

Vítěz turnaje je neoficiálně považován zamistra Evropy, jelikož se v něm střetávají dlouhodobě nejlepší týmystarého kontinentu. Nejhorší tým do nižší soutěže nepadá, ale získátak zvanou Dřevěnou lžíci (Wooden Spoon). V posledních letechse stále více objevují hlasy, že by se turnaj měl jistým způsobemupravit. Zejména stále posilující Gruzie by se ráda přidalak evropské smetánce.

Pět lahví šampaňského

Trofej pro vítěze je navrhnuta do podobypatnácti panelů, které reprezentují každého hráče v týmu. Třiucha poháru představují tři rozhodčí. Vítězové si mohou vychutnatnaráz celkem pět lahví šampaňského, protože objem nádoby je 3,75litru.

Tým, který porazí všechny své soupeře, jeoceněn Grand Slamem. Triple Crownmůže získat pouze tým z Britských ostrovů, který porazívšechny ostatní ostrovní národy.

Irové útočí

K letošním favoritům určitě patříAnglie, která pod vedením Australana EddiehoJonese zažívá výkonnostní vzestup. Je také držitelem dvouposledních titulů. Poslední dva roky před Angličany opanovali SixNations Irové, kteří letos přichází s týmemplným hvězd a mladých nadějí. O stavu reprezentace hovoří ivynikající výsledky irských provinčních klubů napříč soutěžemi. Navlně úspěchu se veze i Skotsko, které na podzimdoma deklasovalo Austrálii 53:24 a málem porazilo Nový Zéland.Znovu ambiciózní je Francie, která chce opětprolomit roky neúspěchů a s mladým týmem zaútočit na nejvyššípříčky. Wales se musí obejít bez velké části svýchhvězd a vsadí na bojovnost nových tváří. Italovédeklarovali, že letos nebudou jen týmem do počtu.

 

Všechny zápasy je možné sledovat nakanálu Nova Sport 2.

První kolo:

3. 2. v 15:15 Wales xSkotsko Nova Sport 2

3. 2. v 17:45 Francie xIrsko    Nova Sport 2

4. 2. v 16:00 Itálie xAnglie      Nova Sport 2

 

Rekordy turnaje

Nejvíce titulů: 38 Anglie(včetně Home Nations a Five Nations)

Nejvíce bodů: 557 RonanO'Gara (Irsko)

Nejvíce položení: 26 BrianO'Driscoll (Irsko)

Nejvíce zápasů: 63 RonanO'Gara (Irsko)

Nejvíce bodů v jednom utkání:80 Anglie (2001 proti Itálii) 

 

(jan)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace